Wizyta w sklepie charytatywnym „Z głębokiej szuflady”

Zbierałam się do tego trochę czasu (wręcz jak sójka za morze:)), ale w końcu odwiedziłam sklep charytatywny! O idei sklepów charytatywnych pisałam już w artykule: Sklepy charytatywne wkraczają do Polski. Dlaczego warto je odwiedzić?

Muszę przyznać, że proces oddawania rzeczy do sklepu jest baaardzo prosty. Przyniosłam kilka książek, przywitałam się i dałam książki pani sprzedawczyni. Koniec. 🙂

Proces kupowania w sklepie jest już może bardziej skomplikowany, bo najpierw musiałam coś wybrać, a potem zanieść tą rzecz pani sprzedawczyni i za nią zapłacić. 😉  Jest to jednak proces bardzo przyjemny (mówi to osoba, która szczerze nie lubi shoppingu). Moja 3-letnia córka sobie poradziła, więc wy też na pewno dacie radę. 😉

sklep charytatywny gdynia centrum

Foto: Anna Dutka

„Z głębokiej szuflady” nie jest zwykłym second hand’em. Zdecydowanie wyróżnia go ład i porządek, który tam panuje. Naprawdę bardzo przyjemnie się po nim chodzi i szuka perełek. Jest jasno, czysto, miło i przytulnie. A do tego te ceny! Są naprawdę symboliczne. Za płytę DVD zapłaciłam 2 zł. Można zaszaleć bez wyrzutów sumienia. 😉

Szczególnie, że….kupując – pomagamy! Całkowity uzyskany dochód przeznaczany jest na edukację, regularne korepetycje i opiekę świetlicową gdyńskich gimnazjalistów z niezamożnych rodzin.

Sklepy charytatywne to wciąż nowinka w Polsce, dlatego jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o funkcjonowaniu takiego sklepu, to przeczytajcie wywiad z Małgorzatą Muzyką z Fundacji FLY. 🙂

 

Co można oddać do sklepu charytatywnego? 

Do sklepu można przynosić rzeczy nowe i używane, takie które mogą jeszcze komuś dobrze posłużyć. Drobny sprzęt elektroniczny, dekoracje, elementy wystroju wnętrz, porcelanę, szkło, sztućce, książki, płyty CD, filmy, płyty winylowe, kasety VHS, zabawki, gry planszowe i artykuły dziecięce, torebki, buty, apaszki, krawaty i ubrania. Przyjmujemy też meble.

Co można u was kupić? 

Rzeczy przyniesione nam przez darczyńców. Jak wyżej. Ceny są symboliczne. Od złotówki.

charytatywny sklep

Foto: Anna Dutka

Co klienci najchętniej kupują? 

Najwięcej sprzedaje się porcelany, szkła, książek i artykułów dziecięcych.

Kto najczęściej odwiedza wasz sklep? 

Najwięcej mamy osób w średnim wieku oraz seniorów. Coraz chętniej zaglądają do sklepu również ludzie młodzi, uczniowie i studenci.

Niedawno w sklepie miała miejsce „Wielka wyprzedaż książek”. Jak udała się akacja? I czy będą kolejne edycje? 

Wielką wyprzedaż książek uznajemy za bardzo udaną. Ludzie czekali przed sklepem na otwarcie.  Książki były wręcz rozchwytywane. Wiele osób mówiło nam potem, że obkupiło się w fajne tytuły lub książki trudno dostępne i starodruki.

Kolejne edycje będą, jeżeli będziemy mieli dużą ilość fajnych tytułów. Książki na pierwszy kiermasz zbieraliśmy przez kilka miesięcy.

Jaki jest cel prowadzenia sklepu? 

Sklep działa by finansować działalność Klubu Młodzieżowego FLY. W ramach klubu młodzież z niezamożnych gdyńskich rodzin odbywa regularne korepetycje i zajęcia rozwijające pasję i zainteresowania. Otrzymują również pomoc w odrabianiu lekcji. Zajęcia takie odbywają się od poniedziałku do piątku, od 16:00 do 19:00.

Sklep charytatywny „Z głębokiej szuflady” daje zatrudnienie 3 niepełnosprawnym pracownikom. To ważne dla nas. Wspieranie innych, zwłaszcza w potrzebie.

Kiedy rozpoczęliście swoją działalność? 

Sklep charytatywny „Z głębokiej szuflady” prowadzony jest od 2013 roku przez Fundację FLY.

Początkowo sprzedaż odbywała się w cyklach co dwa tygodnie w sobotę, a od marca 2016 „Z głębokiej szuflady” funkcjonuje jako sklep stacjonarny, czynny codziennie. Od poniedziałku do piątku, od 10:00 do 18:00. W soboty od 10:00 do 14:00.

sklep z glebokiej szuflady

Foto: Anna Dutka

Jakie macie plany na przyszłość? Możemy poznać pomysły na kolejne akcje? 

W poniedziałek 13.02 rusza wyprzedaż koszulek (nowy towar podarowany nam przez zlikwidowany sklep sportowy) oraz krawatów i apaszek.

Aktualnie rozwijamy wypożyczalnię strojów. Za niewielką cenę w sklepie można wypożyczyć przebrania na różne okazje.

W każdą trzecią sobotę miesiąca w sklepie odbywają się aukcje charytatywne. Do wylicytowania wystawiamy unikalne przedmioty, podarowane nam przez wielu dobrych ludzi. Są to rzeczy nietypowe, np. indyjskie rzeźby czy piękne duże obrazy z suszonych kwiatów.  Najbliższa aukcja charytatywna odbędzie się 18.02 (sobota) o godzinie 11:00. 

 

Więcej informacji o sklepie „Z głębokiej szuflady” możecie znaleźć również na: zglebokiejszuflady.pl  oraz www.facebook.com/zglebokiejszuflady/

Sklep mieści się w samym centrum Gdyni przy ul. Świętojańskiej 36 (dawne Kino Warszawa, obok Pizzy Hut).

 

Nie jest to artykuł sponsorowany. 😉

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *