Zostało Ci jedzenie po Świętach? Podziel się nim!

Już w Lany Poniedziałek kilkuset wolontariuszy w całej Polsce będzie odbierać jedzenie, które zostało Polakom po świętach i przekazywać je bezdomnym. Rusza piąta akcja Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi.

Inicjatywa działa już trzeci rok. Po każdym Bożym Narodzeniu i Wielkanocy mieszkańcy całej Polski mogą spakować jedzenie, które zostało im po świętach i przekazać je tym, którzy są głodni. Wystarczy wejść na www.podzielmysie.pl i wypełnić krótki formularz, a wolontariusze – kierowcy pomagający w akcji odbiorą jedzenie i zawiozą je do lokalnej jadłodajni dla bezdomnych i ubogich osób.

Zainteresowanie akcją zawsze wydawało mi się duże, ale w tę Wielkanoc bijemy wszelkie rekordy. Na kilka dni przed rozpoczęciem akcji mam już zapisanych ponad 200 wolontariuszy z 70 miast z całego kraju! – wyjaśnia autorka akcji, Maria Skołożyńska* – Dlatego apelujemy! Jeśli zostanie Wam po świętach żywność – dajcie znać. Przyjedziemy i odbierzemy jedzenie, a następnie zawieziemy je bezdomnym. – dodaje Skołożyńska.

Wolontariusze związani z inicjatywą przyjeżdżają po każdą ilość jedzenia. Wystarczy jeden posiłek, żeby warto było przyjechać.

Warunkiem odebrania jedzenia jest jego świeżość. Jak to sprawdzić? Wystarczy zadać sobie pytanie, czy będziemy gotowi dać to jedzenie następnego dnia naszym dzieciom, ukochanym lub przyjaciołom.

Maria Skołożyńska, organizatorka inicjatywy podczas pierwszej edycji akcji Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi

Maria Skołożyńska, organizatorka inicjatywy, podczas pierwszej edycji akcji Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi

Akcja będzie działała od Lanego Poniedziałku przez 3 dni – do środy, 19 kwietnia m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Szczecinie, Toruniu, Bydgoszczy, Szczecinie, Rzeszowie, Radomiu, Zielonej Górze, Gliwicach, Katowicach, Lublinie, Łodzi i Przemyślu.

  • Jeśli masz jedzenie, które zostało Ci po świętach daj znać wolontariuszom akcji na stronie www.podzielmysie.pl/chce-pomoc. Kierowca zadzwoni umówić się na konkretną porę odbioru jedzenia i jeszcze tego samego dnia zawiezie je do lokalnej jadłodajni dla ubogich i bezdomnych osób.
  • Jeśli w Twoim mieście nie ma wolontariuszy-kierowców, to możesz też samodzielnie zawieźć jedzenie do najbliższej jadłodajni (lista TU)
  • Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie inicjatywy na Facebooku www.fb.com/podzielmysie
17972179_1174084909384283_900286889983508731_o

Źródło: facebook.com/podzielmysie / autor: Basia Jóźwiak

 

O początkach akcji „Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi” opowiada organizatorka – Maria Skołożyńska. 

Wszystko zaczęło się, gdy pod Halą Mirowską w wielkanocną niedzielę 2015 r. podszedł do mnie bezdomny mężczyzna i poprosił o 2 zł. Odpowiedziałam, że nie dam mu pieniędzy, ale mogę kupić mu jedzenie. Znaleźliśmy otwarty sklep, po czym, po kilku minutach w sklepie dowiedziałam się, że największym marzeniem mojego rozmówcy są jajka na twardo, ale przecież sam sobie ich nie ugotuje. Zaproponowałam, że pojadę do domu, ugotuję mu jajka i spotkamy się za kilka godzin w umówionym miejscu po Halą. Tak też zrobiłam, tylko że jak dojechałam do domu mojej Babci, to okazało się, że mamy za dużo jedzenia, że na pewno 3 dnia już nie będę mogła patrzeć na jajka, chleby, pieczenie etc. Napisałam więc post na FB z prośbą do znajomych o telefon, jeśli zostanie im coś do jedzenia. Zadzwoniło kilka osób znajomych tego samego dnia. Następnego dnia, czyli w Lany Poniedziałek zadzwoniło osób kilkanaście, ale już nie moich znajomych, tylko znajomych, znajomych, znajomych. Jeździłam przez kilka dni od domu do domu oferując odbiór, a następnie przekazanie jedzenia mojemu nowemu bezdomnemu koledze oraz jego braciom i siostrom ulicy.

Na początku działałam sama i była to działalność lokalna. Jeździłam po Warszawie i okolicach i zbierałam jedzenie. Teraz akcja obejmuje całą Polskę. Pomagamy bezdomnym w wielu zakątkach kraju. W zeszłym roku byliśmy obecni w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście, Szczecinie, Bydgoszczy, Gliwicach i tak dalej.

Akcja działa w Święta Wielkanocne oraz w Boże Narodzenie. W czasie między Gwiazdką 2016 a Sylwestrem mieliśmy około 40 wolontariuszy, którzy jeździli od domu do domu i przekazywali jedzenie bezdomnym. Jak będzie w tym roku jeszcze nie wiemy, ale na chwilę obecną mamy zgłoszoną rekordową ilość kilkuset wolontariuszy z kilkudziesięciu miast w Polsce (lista miast na www.podzielmysie.pl)

Robimy to z wielu powodów. Dlatego, że jedzenie nie powinno się marnować. Dlatego, że warto coś dobrego zrobić dla drugiego człowieka. Dlatego, że jest wciąż mnóstwo głodnych osób. Dlatego, że pomaganie to jest miłość, a miłość jest najważniejsza.

Plakat dot. tegorocznej akcji.

Maria Skołożyńska z plakatem dot. tegorocznej akcji.

*Maria Skołożyńska – 26-letnia organizatorka akcji Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi na codzień pracuje w Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, dodatkowo wolontaryjnie organizuje konferencje TEDxWarsaw i zajmuje się improwizacją teatralną.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *