„Ośmiorniczki dla wcześniaków” – wywiad z koordynatorką akcji Joanną Kmieć

Wcześniaki nie mają lekko. Zamiast do mamy, przytulają się do rurek, które otaczają je w inkubatorze. Szpital staje się ich domem przez kolejne tygodnie, a nawet miesiące. Czy można tym maleństwom umilić czas i sprawić, by choć na chwilę poczuły się znów jak w bezpiecznym brzuszku mamy?
Okazuje się, że tak! A pomóc w tym może…OŚMIORNICA. Oczywiście nie taka prawdziwa wyjęta z otchłani mórz i oceanów. 😉 Chodzi tu o ośmiorniczkę bardzo przyjemną w dotyku i przygotowaną na szydełku z wielką miłością. 🙂 Macki tego stworka przypominają pępowinę, którą można w każdej chwili mocno chwycić i przytulić. Wcześniaki i ich rodzice pokochali maskotki od razu. Cieszą się z nich także lekarze i pielęgniarki. Wcześniej dziecko w inkubatorze za pępowinę brało dreny i rurki, którymi było podłączone do sprzętu medycznego. Teraz malutkie rączki chwytają ukochaną ośmiornicę. 🙂
„Ośmiorniczki dla wcześniaków” to akcja charytatywna o której być może już słyszeliście. Jeśli jeszcze do niej nie dołączyliście, to przeczytajcie koniecznie wywiad z Asią Kmieć – niesamowitą kobietą i mamą 2 córek, która koordynuje akcję.
asiakmiec

Joanna Kmieć z ośmiorniczkami, które trafią do wcześniaków – fot. Paweł Jaskółka

Skąd pomysł na „Ośmiorniczki dla wcześniaków”? 
Zaczęło się od tego, że moje dwie córki zachorowały na zapalenie płuc i trafiły do szpitala. W ramach wdzięczności zaproponowałam, że wydziergam kilka maskotek na oddział dziecięcy do szpitala. I tu pojawił się problem – jak je przyjąć? Czy muszę spełnić jakieś dodatkowe wymogi itd. Zaczęłam szukać informacji w internecie i tak trafiłam na projekt duński: https://www.spruttegruppen.dk/
Ośmiorniczki mnie zauroczyły na tyle, że postanowiłam rozwinąć akcję również w Polsce. Napisałam do Danii z zapytaniem czy jest taka możliwość. Otrzymałam zgodę na działania, otrzymałam wszelkie ważne informacje. 16 kwietnia założyłam grupę na Facebooku ruszyliśmy pełną parą. Byłam już w odwiedzinach na jednym z oddziałów i tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że to bardzo ważny projekt. Teraz projekt działa również na Ukrainie. Pomagam także stworzyć grupę dla Anglii i Austrii.
wczesniaki pomoc

fot. W stronę zdjęć

Widzę, że do akcji włącza się coraz więcej osób. Jak udało się pani zachęcić ludzi do bezinteresownego poświęcenia swojego czasu dla innych? 
Nie musiałam nikogo zachęcać. Akcja ma piękny cel i mamy wiele potwierdzeń, że działa. Rękodzieło jest teraz również w modzie, wiele osób zajmuje się szydełkowaniem. Prowadzimy bezpłatne warsztaty dla chętnych. Dużo mam chciało się odwdzięczyć w ten sposób za pomoc jaką otrzymały w szpitalach. Wiele z nich miało styczność z wcześniakami lub sami nimi są i wiedzą jakie to ważne, żeby okazać wsparcie także rodzicom. Raczej nikt nie jest przygotowany no to, że oczekiwane dziecko urodzi się zbyt wcześnie..
Jak reagują rodzice, którzy otrzymują ośmiorniczki dla swoich maleństw? 
Otrzymujemy wiele wiadomości, podziękowań, zdjęć. To bardzo miłe, że ktoś obcy poświęcił swój czas na to, żeby wydziergać ośmiorniczkę, która pozwala chociaż w minimalnym stopniu odciągnąć dzieci od tych wszystkich urządzeń. Są to zazwyczaj bardzo wzrujszające wypowiedzi. To tylko utwierdza nas w przekonaniu, że warto pomagać. 🙂
Czy wraca do was informacja od rodziców, że te ośmiorniczki faktycznie spełniają swoją rolę?
Tak. Również lekarze i pielęgniarki zauważają, że dzieci zachowują się inaczej. Maluchy mają bardzo wykształcony odruch chwytny. Często są problemy, bo dzieci wyrywają sobie kabelki, które są podłączone do aparatur podtrzymujących je przy życiu. Teraz w rączki wkładamy macki, które dodatkowo przypominają pępowinę. Mamy dodatkowo przytulają ośmiorniczki dzięki czemu przekazują swój zapach i florę bakteryjną. Tak właściwie pomagamy wszystki. Dzieciom, rodzicom i personelowi szpitanemu. A oddziały wyglądają bardziej kolorowo i przytulnie.
osmiorniczki_dla_wczesniakow_rodzice

fot. W stronę zdjęć

Czy dziecko zabiera ośmiorniczkę do domu, czy jest ona przekazywana kolejnemu wcześniakowi?
Każde dziecko otrzymuje swoją ośmiorniczkę na zawsze. To pierwszy prawdziwy przyjaciel.
Wiadomo, że takie maluszki są bardzo wrażliwe. Z jakiego materiału powinny być wykonane, żeby nie podrażnić ich skóry? 
Ośmiorniczki wykonujemy tylko z certyfikowanej bawełny 100% i wypełnienia – kulki silikonowej również najwyższej jakości przeznaczonej dla dzieci. Ośmiorniczki są przebadane – otrzymaliśmy Pozytywna Opinię Instytutu Matki i Dziecka. Są przebadane, pobierano z nich wymazy. Są bezpieczne.
Ile czasu zajmuje wydzierganie ośmiornicy?
To zależy dla kogo. Dla laika może to potrwać znacznie dłużej. Wprawiona ręka jedną ośmiorniczkę wykona w ciągu 2- 3 godzin wraz z wyszyciem twarzy.
Jaki jest koszt wykonania jednej ośmiorniczki? 
Koszt wykonania jednej ośmiorniczki nie przekracza 10 zł.
wczesniaki osmiorniczki

fot. W stronę zdjęć

Czy szpitale chętnie włączają się do akcji? Czy ośmiorniczki muszą spełniać restrykcyjne szpitalne standardy i trzeba je specjalnie przygotować zanim trafią do maluszków? 
Oczywiście. Ośmiorniczki są wykonywane na podstawie schematu, który w Danii obowiązuje od trzech lat. Ośmiorniczka musi mieć odpowiednie wymiary, być dobrze wypełniona i nie może mieć dziurek, przez które mogłoby się wydostać wypełnienie. Nie może być żadnych odstających elementów, żadnych sznureczków, luźnych nitek. A wszystke elementy muszą być starannie przyszyte.
W każdym szpitalu zbierają się osoby decyzyjne, pobierają wymaz, opracowują procedurę przyjęcia i decydują czy do nas przystąpić. Zanim zostaną przekazane rodzicom musza przejść sterylzacje. Szpitale przyjmują ośmiorniczki tylko od koordynatorów, którzy sprawdzają poprawność ich wykonania. Uczulamy również na różne aukcje sprzedażowe, na których można kupić ośmiorniczki. Nie odpowiadamy za nie. I nie sprzedajemy ośmiorniczek. Schemat jest przeznaczony specjalnie na użytek akcji oraz do użytku prywatnego, czyli nie wolno ich sprzedawać.
Ile szpitali już włączyło się do akcji? 
Na tą chwilę na liście mamy już sto szpitali.
Ile ośmiorniczek już przekazaliście?
Do Polskich szpitali trafiło już 3 tysiące ośmiorniczek. Wysłaliśmy również 300 sztuk do Danii w ramach współpracy. 100 sztuk poleciało do Afryki razem z akcją Leczymy z Misją.
osmiorniczki dla wczesniakow

fot. Bianka Karolkiewicz

Ile ośmiorniczek jest potrzebnych miesięcznie? 
Zapotrzebowanie sięga 1200 sztuk i stale rośnie.
Jak można dołączyć do grupy dziergających pomagaczy? Do kogo wysłać ośmiorniczki? 
Jesteśmy w trakcie budowania strony. Jak tylko ruszy będzie można zapisać się za pomocą strony, wysyłając formularz zgłoszeniowy. Można również dołączyć do naszej grupy na Facebooku. Tam są dostępne schematy, pomagamy sobie wzajemnie, informujemy o warsztatach. Ośmiorniczki trzeba przekazać najbliższemu koordynatorowi lub wysłać do banku ośmiorniczek, który znajduje się w siedzibie Fundacji, która została powołana specjalnie na cel akcji. Opracowaliśmy również poradnik, na grupie są dostępne także filmiki instruktażowe.
Jak pomóc, jeśli się nie ma (tak jak ja 🙂 ) zdolności manualnych? 
Można nas wspomóc finansowo na zrzutce www.zrzutka.pl/2d49jt
Jak tylko otrzymamy wpis do KRS otworzymy oficjalne konto. Ruszymy także z bazarkiem na który będzie można przekazać fanty, a pieniążki uzyskane ze sprzedaży pozwolą chociaż w jakimś stopniu pokryć koszty zakupu materiałów. Myślimy także nad sprzedażą gadżetów z naszym logo – torby na zakupy, kalendarze, przypinki. Można również zakupić dla nas włóczkę, jeśli ktoś ma niepotrzebne motki możemy je wykorzystać na warsztatach. Można udostępnić nasz fanpage. Każda pomoc jest ważna.
logoOsmiorniczki
 MOI DRODZY, NIE ZWLEKAMY, TYLKO OŚMIORNICZKI DZIERGAMY! 🙂
Strona akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków” na Facebooku: www.facebook.com/osmiorniczkidlawczesniakow/
Grupa aktywnie dziergających ośmiorniczki: www.facebook.com/groups/osmiorniczkidlawczesniakow/
Zrzutka na włóczki, wypełnienia maskotek, ulotki, plakaty: www.zrzutka.pl/2d49jt  lub wpłacamy na konto Fundacji:

Fundacja Małych Serc
ul. Mickiewicza 2, 63-930 Jutrosin
BANK SPÓŁDZIELCZY 35 8674 0009 0000 0273 2000 0010
REGON: 365526340, NIP: 6991958545 KRS 0000639448

osmiorniczki dla wczesniakow
0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *