Wymazy do bazy! Jak zostać dawcą szpiku? Instrukcja krok po kroku.

W końcu to zrobiłam! Dlaczego zwlekałam z tym tak długo? Sama nie wiem. Może z braku wiedzy, może trochę ze strachu przed tym co nowe. Bo przecież gdzieś tam kiedyś się słyszało, że ten szpik, to wielką igłą z rdzenia kręgowego biorą, a w dodatku bardzo boli i niebezpieczne jest. Dla bliskiej osoby można by się tak poświecić, ale żeby tak dla obcego człowieka?

Człowiek jednak z wiekiem trochę mądrzeje i nie bierze za pewnik tego, co gdzieś kiedyś usłyszał. Poczytałam, popytałam tu i tam…otwierając szeroko oczy ze zdziwienia. Jakie pobieranie z rdzenia kręgowego? Legenda ludowa i tyle! W 80% przypadkach komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej! Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej (pod narkozą, a nie „na żywca”). 🙂 Jeden mit obalony. Szybko pojawiło się kolejne „ale”. No dobra, tylko jeśli oddam szpik, to może mi kiedyś go zabraknie i to ja będę musiała czekać na dawcę? I tu też moje wielkie oczy jak sprawdziłam, że ubytek szpiku kostnego ulega całkowitej regeneracji już po upływie dwóch – trzech tygodni!

Moje wymówki zostały wysłane na księżyc, a strach schował się gdzieś bardzo głęboko. Wygląda na to, że podarowanie szpiku to jednak nie fizyka kwantowa, nie trzeba być też herosem i aniołem w jednym. Dam radę. 🙂

Wysłałam wymaz do DMKS i powiem Wam, że jest mi z tym niezwykle dobrze. Czuję, że zrobiłam, to co trzeba. Choróbska to loteria, a ja po prostu mam szczęście, że mogę być dawcą, a nie biorcą.

Nie chcę tu na siłę nikogo namawiać. Decyzja musi być przemyślana. Nie może to być spontan z opcją „najwyżej się później wycofam”. Pomyślcie o biorcy! Rozmyślenie się w ostatniej chwili, to odebranie swojemu bliźniakowi szansy na zdrowie, a nawet życie.

Chcę jednak Wam pokazać, że to naprawdę nic strasznego. Rejestracja jest niezwykle prosta, a samo podarowanie szpiku drugiej osobie to dar (bezcenny). Oczywiście mam nadzieję, że mój bliźniak genetyczny ma się bardzo dobrze i w zdrowiu i szczęściu dożyje później starości. A tym samym do końca zostanę tylko potencjalnym dawcą. Jeśli jednak będzie mieć mniej szczęścia niż ja, to niech wie, że może na mnie liczyć. I razem pokonamy wroga. 🙂rejestracja dkms

Jak się zarejestrować? W wielu miastach możecie spotkać punkty rejestracji potencjalnych dawców szpiku (w centrach handlowych, na festynach itp.). Możecie też zarejestrować się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (tu pobierana jest próbka krwi do zbadania). Z myślą o Was sprawdziłam jak wygląda zamówienie pakietu rejestracyjnego do domu i czy cały ten proces jest jakoś wielce skomplikowany. I muszę przyznać, że jest mega prosty i zajmuje bardzo mało czasu. Dlatego mam nadzieję, że nie będziesz się do tego zbierać tak długo jak ja. 🙂

Krok 1

Wchodzisz na stronę www.dkms.pl i klikasz zielony przycisk „Zostań dawcą”.
Screen Shot 2016-06-24 at 12.38.16

Sprawdzasz, czy możesz zostać potencjalnym dawcą. Odpowiadasz na kilka prostych pytań (zajmuje to pół minuty).

dawca dkms rejestracja

Jeśli przeciwwskazania (ich lista na dole tego artykułu) Ciebie nie dotyczą, to na koniec zobaczysz na ekranie komunikat: „Możesz zostać Dawcą!”. Jeśli będziesz mieć wątpliwości co do tego, czy na pewno możesz zostać potencjalnym dawcą szpiku, to napisz maila z zapytaniem na: medyczne@dkms.pl

dawca szpiku dkms

Następnie wpisujesz swoje dane kontaktowe, niezbędne do wysyłki pakietu.

dawca dkms rejestracja online

To już koniec pierwszej części. Proste, prawda? Teraz już tylko wyglądasz listonosza z Twoim pakietem.

Krok 2

Listonosz przybył, koperta od DKMS jest. Teraz czas ją otworzyć i brać się do dzieła. 🙂

Krok1 dawca

W kopercie znajdziesz formularz wraz z instrukcją jego wypełnienia, patyczki do pobrania wymazu z policzka, ulotkę, koperty.

Krok 3

Długopis w dłoń i bierzesz się za wypełnianie formularza. To zadanie do najtrudniejszych nie należy, ale żeby było jeszcze łatwiej, to w kopercie znajdziesz też dokładną instrukcję co wpisać w poszczególne rubryki.

Krok1b dawca

dawca szkiku krok po kroku

Krok 4

Teraz czas na pobranie wymazu z policzków. Tylko jak to zrobić?! Też łatwizna. Przeczytaj instrukcję i do dzieła! 🙂

wymaz z buzi dkms

W skrócie:

  • Płuczesz buzię i gardło wodą.
  • Otwierasz opakowanie z pałeczkami. Uważasz, by nie dotknąć wacika palcami.
  • Pobierasz wymaz z buzi. Przez co najmniej minutę pocierasz każdą pałeczką osobno wewnętrzną stronę policzka (na obrazku powyżej masz wskazane dokładne miejsce i kierunek poruszania pałeczką podczas zbierania wymazu).Krok4aa
  • Czekasz 2 minuty aż pałeczki wyschną i po tym czasie umieszczasz je obie w opakowaniu. Włóż je luzem (nie wkładasz pałeczek do foliowego opakowania).
    dkms krok po kroku
  • Naklejasz jeden z kodów kreskowych z formularza na pole na zewnętrznej stronie opakowania (miejsce jest wyraźnie wskazane)
  • Wpisujesz datę i godzinę w wyznaczonym miejscu na opakowaniudkms wymaz

Krok 5

Opakowanie z pałeczkami wraz z formularzem i niebieską kopią formularza (różową kopię zostawiasz sobie na pamiątkę) wkładasz do załączonej kopert i wysyłasz do DMKS Polska. dawca szpiku poczta

Taaadam! To już! 🙂 Teraz pozostaje Tobie (i mi) czekać na informację z DKMS Polska, że zostałeś wpisany do ogólnoświatowego rejestru potencjalnych dawców szpiku (Bone Marrow Donor Worldwide). Okres oczekiwania na kartę Dawcy to 3-4 miesiące.

 

Jeśli już kiedyś rejestrowałeś(aś) się poprzez DMKS, w stacji krwiodawstwa lub poprzez inną fundację (w PL lub za granicą), to nie rób tego ponownie. Rejestr dawców szpiku jest jeden, ogólnoświatowy i nie jest ważne poprzez jaką fundację ktoś się rejestrował. Pamiętaj też, żeby Twoja decyzja była przemyślana i żebyś jej nie zmienił(a), kiedy już zadzwoni telefon z informacją, że Twój bliźniak genetyczny czeka na dar szpiku od Ciebie. Pamiętaj też, że nie ma cenniejszego daru niż życie i że Ty nosisz go w sobie. Możesz go komuś podarować bez uszczerbku na Twoim zdrowiu.

 

Obecnie prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na nowotwory krwi.

 

Na koniec przeciwwskazania do zostania Dawcą Szpiku (źródło DKMS Polska)
Rejestracja w ODS Fundacji DKMS Polska może odbyć się jedynie w sytuacji, kiedy nie istnieją przeciwwskazania medyczne określone przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku oraz wytyczne określone przez Światową Organizację Dawców Szpiku (WMDA).

Zgodnie z wytycznymi, poniżej przedstawiono schorzenia bezwzględnie wykluczające z możliwości zostania Dawcą oraz wyjątki wymagające konsultacji medycznej:

1. CHOROBY UKŁADU SERCOWO – NACZYNIOWEGO, np. zawał serca, zatorowość płucna, migotanie przedsionków, tętniak aorty.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: arytmia, wady zastawkowe, przebyta zakrzepica, nadciśnienie tętnicze lub inne.

2. CHOROBA NOWOTWOROWA – przebyta lub czynna (choroby u członków rodziny nie stanowią wykluczenia).

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: czerniak ograniczony do skóry- wyleczony, rak in situ szyjki macicy- wyleczony miejscowo.

3. CHOROBY ZAKAŹNE, np. HIV, HTLV, wirus zapalenia wątroby (WZW) typu B i C.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: każde inne przewlekłe lub niewyleczalne zakażenie oraz objawy sugerujące choroby zakaźne.

4. TRANSPLANTACJE włącznie z zastosowaniem materiałów biologicznych, w tym allogenicznych, ksenogenicznych, np. biorcy przeszczepów rogówki, twardówki, opony twardej, zastawki sercowej, nerki lub innych narządów.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: transplantacje z zastosowaniem tworzyw pochodzenia syntetycznego lub z wykorzystaniem tkanek własnych.

5. CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE, np. wrzodziejące zapalenia jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, miastenia, stwardnienie rozsiane, ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Gravesa-Basedova, niedokrwistość autoimmunohemolityczna, choroby tkanki łącznej.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: sarkoidoza, zapalenie tarczycy Hashimoto, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry i inne.

6. CHOROBY UKŁADU NERWOWEGO, np. zaburzenia ruchowe (choroba Parkinsona, choroba Huntingtona), choroby złącza nerwowo-mięśniowego, choroba Creutzfeldta- Jakoba.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: zaburzenia napadowe (np. epilepsja), neuropatie obwodowe (np. porażenie nerwu promieniowego), gruczolaki/mikrogruczolaki, operacje/poważne urazy głowy.

7. CHOROBY KRWI I SZPIKU: talasemia, sferocytoza, anemia aplastyczna, hemofilia oraz zaburzenia krzepliwości krwi (np. trombofilia).

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: małopłytkowość w dzieciństwie, niedokrwistość niedoborowa, umiarkowane zaburzenia w morfologii krwi.

8. ZABURZENIA PSYCHICZNE: schizofrenia, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, zaburzenia osobowości i zaburzenia zachowania osób dorosłych.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: depresja, neurastenia.

9. CHOROBY ENDOKRYNOLOGICZNE: nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroba Cushinga.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, insulinooporność, leczenie hormonem wzrostu w przeszłości, hiperprolaktynemia.

10. INNE CHOROBY, TAKIE JAK: wielotorbielowatość nerek, jaskra, osteoporoza, liczne rozległe zabiegi operacyjne zwłaszcza w znieczuleniu ogólnym (więcej niż 3) z wyjątkiem cesarskich cięć, urazy wielonarządowe.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: astma oskrzelowa, alergie, dyskopatia, zwyrodnienia kręgosłupa.

11. LEKI: leki wpływające na układ krwiotwórczy, cytostatyki, środki immunosupresyjne.

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: inne leki stosowane przewlekle (na stałe).

12. UZALEŻNIENIA: alkohol, narkotyki, leki

Wyjątki wymagające konsultacji z lekarzem: długi okres abstynencji (> 10 lat) przy braku chorób towarzyszących.

Jeżeli cierpisz na schorzenie wymagające konsultacji z lekarzem lub po zapoznaniu się z powyższymi informacjami w dalszym ciągu masz wątpliwości czy Twój stan zdrowia pozwala na rejestrację w bazie potencjalnych Dawców komórek macierzystych napisz do nas na adres medyczne@dkms.pl

Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się telefonicznie z biurem Fundacji pod numerem +48 22 882 94 00.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *