Dzień z życia Honorowego Krwiodawcy

krew

O tym, dlaczego warto oddawać krew i kto to może robić, pisałyśmy już wcześniej TUTAJ. Jeśli jeszcze nie zapoznałaś/eś się z tym postem, to gorąco polecam nadrobienie zaległości. 🙂

Dziś natomiast oddawanie krwi krok po koku na przykładzie Kingi W. 😉 Często pytacie „czy coś zjeść przed oddaniem krwi?”, „czy to boli?”, „czy mogę zostać krwiodawcą?”…Na większość pytań odpowiedziałyśmy już w artykule „Oddaj krew! Uratuj życie!”. Jednak, żeby już nikt nie miał wątpliwości jak to wszystko wygląda, to opiszę Wam swój dzień, w którym udałam się do Centrum Krwiodawstwa. 🙂

7:00 Pobudka. Tak jak każdego dnia, na sam początek szklanka ciepłej wody z cytryną, poranna toaleta i pora coś zjeść.

8:00 Śniadanie. Koniecznie zjedz lekki, ale pełnowartościowy posiłek. Idealnie sprawdzi się owsianka na mleku roślinnym z bakaliami, ale kanapka też może być. Tylko nie ze smalcem 😉 , bo nadmiar tłuszczu niewskazany. Wskazane za to jest wypicie minimum 0,5 l płynów. Woda mineralna, sok, herbata (byle nie „z prądem”). 🙂IMG_0772

9:30 Najlepiej dzień wcześniej sprawdź, jak dojechać do punktu krwiodawstwa w Twoim mieście ( TU  możesz sprawdzić stacjonarne punkty oddawania krwi). W dużym mieście warto skorzystać z nawigacji komunikacji miejskiej na JakDojade.pl.

Krew oddać możesz także w Ambulansie do pobierania krwi oraz w trakcie trwania akcji plenerowych ( np. w Twojej pracy lub na uczelni, polecam „Wampiriadę”).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

10:30 Udałam się do rejestracji z ważnym dokumentem tożsamości. Został przypisany mi kod kreskowy, zapewniający pełną anonimowość. Będzie on pojawiać się na wszystkich próbkach i pojemnikach z moją krwią.

10:35 Otrzymałam do wypełnienia kwestionariusz (oraz herbatniki 😉 ). Musiałam sumiennie odpowiedzieć na liczne pytania (dotyczyły one m.in. przebytych chorób w przeszłości, przyjmowanych leków, wyjazdów za granicę, ogólnego stanu zdrowia).

17268969_10203296028758071_1485062918_o

10:45 Udałam się do gabinetu lekarskiego. Pani pielęgniarka pobrała próbkę mojej krwi, aby dokonać badań laboratoryjnych (morfologia, hemoglobina, rozpoznanie grupy krwi).

17310831_10203296027438038_1011651816_o

10:55 Zostałam zawołana do kolejnego gabinetu lekarskiego. Pani doktor dysponowała już moimi podstawowymi wynikami badań. Na ich podstawie, oraz wypełnionego kwestionariusza, przeprowadziła ze mną rozmowę o moim aktualnym stanie zdrowia..Zmierzyła puls, sprawdziła jak bije serducho. Jeśli doktor zauważy coś istotnego (np. mój tatuaż), także odnotuje to w systemie. Pani doktor ostatecznie zdecydowała, że mój stan zdrowia pozwala na oddanie krwi (HURRRRA!).

11:10 Porządnie umyłam okolice zgięcia łokciowego, a następnie udałam się do specjalnego pomieszczenia przeznaczonego do oddawania krwi. Znajduje się tam wygodny fotel, na którym leżałam około 15min. Samo oddawanie krwi trwa około 10 minut (u mnie to było 13 minut), a moja praca polegała wyłącznie na pracowaniu dłonią (ściskanie piłeczki). W tym czasie ubyło mi 450 ml krwi. Czułam się dobrze, więc od razu mogłam udać się do domu.

11:30  Odebrałam swój „posiłek”, czyli 8 tabliczek czekolady, dostałam jednodniowe zwolnienie z pracy.  Wszystko zajęło mi godzinę, a jest to NAPRAWDĘ WIELKI GEST i wielka satysfakcja.

Teraz dobra wiadomość dla…łasuchów! Tego dnia należy zjeść dużo więcej niż zwykle (ubywa nam 4500 kcal). Dlatego nikt nie powinien mieć wyrzutów sumienia, że cała pizza będzie dla niej/dla niego :). I do końca dnia należy się oszczędzać (żadnych ciężkich treningów, podnoszenia ciężarów/dzieci). Pełen relaks!

IMG_3497

IMG_1223

Jeśli do tej pory bałaś/bałeś się oddawania krwi, to…wygoń ten strach gdzie pieprz rośnie. 🙂 Odwagi! Bądź bohaterem. Każda kropla ratuje życie. Krwi nie jesteśmy w stanie kupić, wyprodukować w laboratorium…Jedynym producentem jesteś TY! Zaufaj mi. Jak ja dałam radę, to ty na pewno też sobie poradzisz! To nawet nie boli. 😉

A może już jesteś honorowym krwiodawcą? 🙂 To daj znać w komentarzach od kiedy oddajesz krew, ile już się udało oddać i dlaczego uważasz, że warto podzielić się sobą. 😉

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *