10 faktów o Polach Nadziei, które warto wiedzieć

Myślę, że wielu z Was kojarzy akcję Pola Nadziei. Zapewne nieraz już spotkaliście wolontariuszy w żółtych koszulkach, którzy dziękując nawet za najskromniejszy datek, obdarowali Was pięknym żonkilem oraz….wielkim uśmiechem. 🙂

Wolontariusze i przyjaciele hospicjów organizują koncerty, festyny, biegi, kwesty. Wszystko to po to, żeby pozyskać jak najwięcej funduszy na potrzeby pacjentów hospicjów oraz propagować ideę opieki hospicyjnej wśród ludzi.

88

Źródło: www.polanadzieinapomorzu.pl

Czy wiecie, że? 🙂

  1. Idea Pól Nadziei przywędrowała ze Szkocji. Pomysłodawczynią pól żonkilowych jako symbolu nadziei była Sarah Grotrian ze szkockiej fundacji Marie Curie Cancer Care. Szukała formy, która dawałaby nadzieję choremu, że nie pozostanie sam w cierpieniu. I…zobaczyła pole żonkili.
  2. Żonkil w czasach starożytnych był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenia. W tradycji chrześcijańskiej żonkil to symbol triumfu poświęcenia nad egoizmem oraz miłości nad śmiercią.
  3. Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach.
  4. Wiosną, kiedy kwiaty kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za dobrowolny datek do puszkek.
  5. Celem akcji Pola Nadziei jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby hospicjów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Akcja ma przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w ostatnim okresie życia.
  6. W Polsce, jako pierwsze zorganizowało ją w 1998 roku Hospicjum św. Łazarza z Krakowa.
  7. Obecnie Pola Nadziei odbywają się w ponad 40 polskich miastach. *Update 2017: do akcji włączyło się 50 hospicjów z 46 miast.
  8. Hospicja świadczą opiekę holistyczną, która ma zaspokajać potrzeby chorego i jego rodziny zarówno w trakcie trwania choroby, jak i w okresie żałoby. Specjalistyczny zespół: lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów i wolontariuszy dba o emocjonalne, fizyczne, duchowe, ale i socjalne potrzeby, które pojawiają się w sytuacji nieuleczalnej choroby.
  9. Opieka w hospicjum jest bezpłatna.
  10. NFZ finansuje niespełna połowę kosztów utrzymania pacjentów. Pozostałą część środków hospicja muszą pozyskać od ludzi dobrej woli i instytucji.

 

Kwesty i różne atrakcje (festyny, biegi, koncerty) w ramach Pól Nadziei odbywają się od marca do maja. W różnych miastach zwykle w innym terminie. W ten weekend będzie się działo baaardzo dużo (szczególnie na Pomorzu). Zerknijcie do naszego kalendarza: http://www.dzispomagam.pl/eventy/ oraz na http://www.polanadzieinapomorzu.pl.

Pola_Nadziei_logo

My weźmiemy udział w I Biegu Nadziei z Sopotu do Gdyni i na pewno bez żonkila nie wrócimy do domu. 🙂

12985375_1155963384436080_7025418464302320615_n

 

UPDATE 2017: I Bieg Nadziei to już wspomnienie (bardzo pozytywne)…Widzimy się w niedzielę 2 kwietnia 2017 na II Biegu Nadziei. Umawiamy się, że jutro nikt na Pomorzu i we Wrocławiu bez żonkila nie wraca do domu? 🙂

 

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *